Државниот нуклеарен регулаторен инспекторат на Украина соопшти дека снабдувањето со електрична енергија на централата во Чернобил сè уште не е обновено. Оваа изјава доаѓа по соопштението на руското Министерство за енергетика кое во четвртокот соопшти дека белоруските специјалисти веќе го решиле проблемот, пишува The Guardian.

Украинските медиуми јавуваат повикувајќи се на тајните служби дека Русите се обидуваат да ја саботираат нуклеарната централа во Чернобил, кои потоа за тоа ги обвинуваат Украинците. Според Киев пост, руската војска спроведува таков план со повторување на трагедијата од април 1986 година, што би имало катастрофални последици за регионот, но и за самата Европа.

Украина во средата предупреди дека постои зголемен ризик од истекување на радијација во електраната, што ја предизвика најголемата нуклеарна експлозија во светот во 1986 година, откако високонапонскиот кабел беше прекинат за време на борбите меѓу украинските и руските сили.

Така предизвикува прекин на струја. Инспекторатот соопшти дека напорите за обновување на надворешното снабдување со електрична енергија на земјата, која се наоѓа во близина на границата на Украина со Белорусија и моментално е окупирана од руските сили, сè уште се во тек.

Во меѓувреме, украинското воено разузнавање во денешното соопштение соопшти дека Русија подготвува напад на централата во Чернобил, за што окупаторите ќе се обидат да ја обвинат Украина.