Кога планирате да почнете да се храните здраво, лебот често е една од првите намирници што сакате да ги исклучите од вашата исхрана. Но, кога станува збор за јаглехидратите, житариците се сè здравословната опција, откажувањето од белиот леб може да ви помогне да изгубите неколку килограми, но престанувањето на јадење леб од цели зрна всушност може да го исцрпи вашето тело од многу потребните хранливи материи.

Ги сакаме нашите вкусни тостови и не сме подготвени да се откажеме од нив, па решивме да дознаеме што ќе се случи ако одлучите да се откажете од лебот еднаш засекогаш.

>1. Може да почувствувате грчеви во нозете.
Луѓето кои се обидуваат да изгубат тежина се подготвени да експериментираат со тоа колку ниско може да падне нивниот внес на јаглехидрати, но целосното откажување од леб всушност може да има непријатни несакани ефекти. Ако планирате да се префрлите на кето диета, што значи речиси целосно да го елиминирате лебот и другите јаглехидрати, најверојатно ќе почувствувате грчеви во нозете. Овие болни контракции обично се случуваат ноќе и можат да траат од секунди до минути. Лебот е богат со електролити и кога вашето тело не добива доволно од овие основни хранливи материи, тоа може да доведе до мускулни грчеви.

Иако белиот леб не е најздравиот начин да внесете доволно јаглехидрати, консумирањето умерено интегрално жито и никнат леб ќе му даде на вашето тело повеќе енергија. Со оглед на тоа што е богат со влакна, железо и магнезиум, овие намирници ќе ви помогнат да се чувствувате сити и енергични, па дури и може да ви помогнат да добиете доволно енергија за да одите во теретана по напорниот ден.

Бидејќи лебот може да се користи за енергија, целосно откажување од него значи дека ќе мора да најдете друг извор на енергија на друго место. Кога се чувствуваме уморни и исцрпени, природно посегнуваме по храна која може да ни даде брз поттик на енергија, како што се слатки и слатки пијалоци. Иако јадењето леб во умерени количини нема да ве натера да се здебелите, јадењето колачиња и чоколади кога се чувствувате исцрпено дефинитивно може.

4. Одењето во тоалет може да биде потешко.

Ако се откажете од обичниот бел леб, ова можеби нема да ви претставува голем проблем, но ако не конзумирате интегрален или ржан леб всушност може да ве натера да поминувате повеќе време во тоалетот. Интегралниот леб е богат со растителни влакна, кои го помагаат варењето, а всушност е докажано дека делува подобро од лаксативите за ублажување на запек.

5. Промените во вашето расположение може да се влошат.

Ако некогаш сте почувствувале дека ништо не може да ви го подигне расположението побрзо од парче пица, всушност постои научно објаснување за тоа. Јадењето јаглехидрати ослободува хемикалија наречена серотонин, која е одговорна за да се чувствувате добро, па дури и може да го потисне вашиот апетит. Ова значи дека јадењето здрави јаглехидрати од време на време всушност може да го подобри вашето расположение и да го намали вашиот глад.

6. Ризикот од срцеви заболувања може да се зголеми.

Видовите житарки што ќе одберете да ги исклучите од вашата исхрана може да ја променат играта кога станува збор за одржување на здравјето на вашето срце. Додека рафинираните јаглехидрати можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања, се покажа дека јадењето цели зрна го намалува холестеролот и штити од многу срцеви заболувања.

Колку често јадете леб? Дали сте се обиделе целосно да се откажете од тоа?