Дали знаевте дека телото има само два начини да се ослободи од токсините? Едниот е преку дебелото црево, а другиот преку плунковните жлезди, но тие треба да се стимулираат.

Пред пет илјади години, во ајурведските списи, беше опишан метод на попрскување со растителни масла. Овој древен индиски рецепт многупати се покажал како доста ефикасен, па има смисла да му посветите малку внимание.

Како треба да го измешате путерот?

– Advertisement –


Треба да се напомене дека ви треба ладно цедено масло, сончоглед, сусам или маслиново масло, а третманот е прилично едноставен. Само втријте го маслото во устата 15-20 минути, а потоа исплакнете и измијте ја устата со вода или чај

Процедурата треба да се нанесува наутро, на празен стомак, доколку го правите само заради превенција, а доколку го користите методот на лекување, три пати на ден пред јадење.

Преку плунковните жлезди при мешањето излегуваат сите отрови и лесно се ослободувате од нив.

Важно е да се повтори дека маслото мора да се исплука по жабурење, бидејќи ги собира сите отрови од плунката. Бидејќи е без токсини, телото почнува ефикасно да се бори против болестите и на тој начин може да се излечи од многу болести, потребно е само време.

За акутните заболувања овој период е околу една недела, а за хроничните од неколку месеци до една година, со редовна терапија со мешање на масло. По неколкудневна интервенција, добро би било да отидете на масажа и на тој начин да ги преместите токсините насобрани во мускулите.

По некое време, кога телото ќе се навикне, можете да го намалите времето за мешање на маслото во устата, но не помалку од 10 минути. Пробајте го овој метод и ќе видите дека вреди да се проба. Ви посакуваме среќа!