Секој ден нашите умови обработуваат тони информации, нашите тела извршуваат илјадници дејства. Живеењето во овој свет со брзо темпо го прави многу лесно да пропуштите некои од пораките што ги испраќа вашето тело.

А последиците од непрепознавањето и неодговарањето на овие сигнали може да бидат катастрофални.

Еве листа на знаци дека вашите бубрези не работат правилно.
Колку од овие сигнали испраќа вашето тело?

– Advertisement –


Проблем со спиењето

Кога бубрезите не функционираат правилно, тоа значи дека токсините не можат да се излачат во урината и остануваат во крвта. Зголеменото ниво на токсини го отежнува заспивањето. Затоа, кога спиете помалку, ги зголемувате шансите за опаѓање на бубрежната функција.

Предупредување: Луѓето со хронична бубрежна инсуфициенција имаат поголема веројатност да страдаат од апнеја при спиење. Апнеја при спиење е нарушување што предизвикува една или повеќе паузи во дишењето додека спиете. Овие паузи може да траат од неколку секунди до една минута. По секоја пауза, нормалното дишење се враќа со силно ‘рчење. Постојаното силно ‘рчење сигнализира дека е време да посетите лекар.

Главоболка, замор и општа слабост

Здравите бубрези кои добро функционираат го апсорбираат витаминот Д во нашето тело за да одржуваат здрави коски и да произведуваат хормон наречен еритропоетин (ЕПО). Овој хормон игра важна улога во производството на црвените крвни зрнца. Кога бубрезите не функционираат правилно, тие произведуваат помалку ЕПО. Намалувањето на црвените крвни зрнца (оние кои носат кислород) доведува до брз замор на вашите мускули и мозок.

Предупредување: За луѓето со хронична бубрежна болест е вообичаено да имаат анемија. Анемијата може да почне да се развива кога некој е оштетен за 20% до 50% од нормалната бубрежна функција. Ако доволно се одмарате и спиете, но и понатаму чувствувате замор и општа слабост, веднаш треба да посетите лекар.

Сува кожа и чешање

Здравите бубрези прават одлична работа за отстранување на отпадот и дополнителната течност од крвта, помагајќи во производството на црвени крвни зрнца и одржување на вистинската количина на минерали во вашето тело. Чешањето и сува кожа укажува на неуспех на бубрезите да ја одржат вистинската рамнотежа на минерали и хранливи материи, а тоа може да доведе до други болести.

Предупредување: Ако имате сува и чешачка кожа, обидете се повеќе да се хидрирате. Не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар пред да земете било каков лек за чешање. Некои лекови имаат состојки кои потенцијално можат уште повеќе да ја оштетат функцијата на бубрезите.

Лош здив и метален вкус

Кога отпадот се собира во крвта, тој го менува вкусот на храната и остава метален вкус во устата. Лошото дишење е уште еден знак дека има премногу токсини во крвта. Покрај тоа, може да престанете да сакате да јадете месо и целосно да го изгубите апетитот, што може да доведе до нездраво губење на тежината.

Предупредување: Постојат различни причини зошто храната може да има метален вкус (од алергии до лоша орална хигиена). Обично металниот вкус треба да исчезне ако се открие причината за тоа. Ако вкусот опстојува, треба да се јавите кај лекар.

Скратен здив

Врската помеѓу бубрежното заболување и отежнато дишење, особено по малку труд, се должи на два фактори. Прво, дополнителна течност во телото се движи кон белите дробови кога бубрезите не функционираат правилно. Второ, анемијата го лишува телото од кислород и тоа доведува до отежнато дишење.

Предупредување: Постојат различни причини за отежнато дишење од откажување на бубрезите до астма и рак на белите дробови или срцева слабост. Ако забележите дека останувате без здив по многу мал напор, веднаш треба да се јавите на лекар.

Оток на глуждовите, нозете и рацете

Бубрезите кои не работат правилно не отстрануваат дополнителна течност од телото. Ова доведува до задржување на натриум, што предизвикува отекување на глуждовите, нозете и рацете. Отекувањето на долниот дел од телото, исто така, може да сигнализира за болести на срцето и црниот дроб или проблеми со вените на нозете.

Предупредување: Понекогаш земањето лекови, намалувањето на солта и отстранувањето на вишокот течност од телото може да го запре отокот. Ако ова не помогне, тогаш ви треба посебен третман.

Болки во грбот

Бубрежната инсуфициенција може да доведе до болки во грбот, кои обично се длабоки и се чувствуваат во долниот дел на грбот. Може да се почувствува и во предниот дел на препоните или бутовите. Болката во грбот и нозете може да биде предизвикана од бубрежни цисти, кои се големи кеси исполнети со течност и се резултат на полицистична бубрежна болест.

Совет: Болката во грбот предизвикана од откажување на бубрезите е придружена со гадење, повраќање, треска и често мокрење. Нормалната болка во грбот која не е во корелација со бубрезите се чувствува поинаку: болката е полокализирана и се јавува одеднаш, нема температура. Ако продолжите да чувствувате болки во грбот и таблетите за ублажување на болката се неефикасни, посетете лекар.

Подуени очи

Раниот знак дека системот за филтрирање на вашиот бубрег е оштетен е почетокот на протеинот во урината, што може да доведе до отекување околу окото. Подуеноста околу окото може да се објасни и со фактот дека вашите бубрези ослободуваат голема количина на протеин во урината наместо да ја држат и шират во телото.

Совет: Доколку сте сигурни дека вашето тело добива доволно одмор и протеини, но сепак забележувате отекување околу очите, задолжително закажете преглед за да се консултирате со вашиот лекар.

Висок крвен притисок

Вашиот циркулаторен систем и бубрезите зависат еден од друг. Бубрезите имаат мали нефрони кои го филтрираат отпадот и дополнителната течност од крвта. Ако вашите крвни садови се оштетени, нефроните кои ја филтрираат вашата крв не добиваат доволно кислород и хранливи материи. Затоа, високиот крвен притисок е втора водечка причина за откажување на бубрезите.

Совет: Научете како да го контролирате високиот крвен притисок за да избегнете откажување на бубрезите. Додадете храна богата со фолна киселина, бидејќи таа е вклучена во производството на црвени крвни зрнца и може да помогне да се спречи анемија.

Промени во урината

Вашите бубрези се одговорни за производство на урина и елиминирање на отпадот преку неа. Не треба да се занемарат промените во зачестеноста, мирисот, бојата и изгледот на урината. Вообичаените типови на промени вклучуваат:

Зголемена потреба за мокрење , особено ноќе. Некаде помеѓу 4 и 10 пати на ден се смета за нормално.

Гледање крв во урината. Здравите бубрези го филтрираат отпадот од крвта за да произведат урина, но ако филтерот е оштетен, крвните клетки може да почнат да „истекуваат“ во урината.

Пенлива урина. Плускавците во урината, особено оние кои бараат да го пуштите тоалетот неколку пати додека не исчезнат, укажуваат на тоа дека несаканиот протеин е во урината.