Според експертите, комбинацијата на сода бикарбона и сок од лимон со вода е најдобриот начин за подобрување на варењето и нормализирање на киселинско-базната рамнотежа во организмот. Според Американката Ребека Вуд, авторка на неколку книги за здрава исхрана, современиот урбан човек може да доживее „токсична болка“ поради постојаната интрацелуларна оксидација.

Оваа модерна болест се манифестира на различни начини: од постојан замор до мачни главоболки, мускулни и други болки. Според нутриционистот, на нашето тело му требаат повеќе алкализирачки агенси за да се справи со ова. Ребека Вуд препорачува да земете чиста сода бикарбона за да го регулирате нивото на pH во човечкото тело. Таа е убедена дека благодарение на овој метод сите дигестивни процеси се нормализираат и слабеењето станува полесно.

Конзумирање на свеж сок од лимон со сода бикарбона препорачува и Ана Луиз Хитлерман, авторка на книгата „Храна што ги измива мастите“. Таа тврди дека сокот од лимон го зајакнува црниот дроб, ја поттикнува активноста на жолчното кесе, дигестивниот систем и делува како благ диуретик. Еве го точниот рецепт: 300 мл топла вода сок од половина лимон половина лажичка сода бикарбона Исцедете го сокот од лимон во сад, додадете малку сода бикарбона и прелијте со малку вода. Кога смесата ќе престане да врие, истурете ја преостанатата сода и додадете ја водата.

– Advertisement –


Пијте во мали голтки, со паузи за подобро да ги апсорбирате хранливите материи од содата и лимонот. Во течноста можете да додадете свежи листови нане, како и коцки мраз доколку ја консумирате во лето. Според американските блогери, секојдневното консумирање на овој пијалок ја подобрува благосостојбата, го наполнува телото со сила и енергија и ги намалува болките од глад.

Се препорачува редовно да се консумира 14 дена, по што се прави пауза од 2 недели. Пијте ја смесата не повеќе од еднаш дневно. Пожелно е да се зема после тренинг или 30 минути пред оброк. Основни правила и препораки Почнете да го земате пијалокот во мали дози. Важно е да не го консумирате веднаш по будењето. Првиот ден додадете само прстофат сода бикарбона.

Следете ја појавата на несакани ефекти на вашето тело. Ако не, постепено зголемувајте ја дозата на сода. Се препорачува да се користи топла прочистена вода за да се подготви пијалок. Растворот пијте го во мали голтки. Дозата на сода не треба да надминува 1 лажиче. Ако се појават несакани ефекти поврзани со непријатност во стомакот, тогаш неопходно е да се одбие да се земе пијалокот.