>Каролин Харц има 71 година, верувале или не, иако изгледа барем две децении помлада. Таа се залага за здрав живот, со кој се занимава со години, и вели дека на тоа и ги должи младоста и добрата форма.

Таа привлекува внимание на своите социјални мрежи, но и во живо, со својот феноменален изглед во осмата деценија. Многу луѓе ја прашуваат како го прави тоа, а таа има само еден одговор – го исфрлила шеќерот од исхраната.

Каролин порано била љубителка на слатки, но пред 40 години и бил дијагностициран дијабетес и морала да се откаже од рафинираниот шеќер и неговите производи. На почетокот, тоа било пеколно тешка задача, но со текот на времето се претворило во одлука што го променил нејзиниот живот – и лично и на деловно ниво.

– Advertisement –


Денес, оваа блескава бринета е еден од главните поборници за „живот без шеќер“ во Австралија, па постојано одржува разни трибини и семинари, но и ги инспирира другите да започнат и правилно да спроведат таков режим. Исто така, таа е авторка готвач која на едно место комбинирала голем број рецепти за сочни десерти без штетни адитиви, а ја поседува и страницата „Слаткиот живот“, која го промовира нејзиниот начин на живот.

Каролин нагласува дека покрај диетата за здрав живот и затегнато тело, важна е и хармонијата и мирниот живот без стрес. – Верувам дека е многу важно да бидете свесни за видот на храната што ја јадете и количината на храна што ја јадете. Несовесното јадење може да ве доведе до непотребно дебелеење.

Им велам на моите клиенти „уживајте во секој залак“ – овој став ќе ви помогне да забавите со џвакање и помала е веројатноста да се прејадете, објаснува оваа баба на четири внуци.

– Никогаш не легнувам без чистење и отстранување на шминката, а особено е важна хидратацијата на кожата околу очите и вратот. Носам крема за сончање под шминка секој ден и никогаш не се изложувам на сонце.

Многу сум свесна за штетните ефекти на сонцето, а на само 30 -годишна возраст ми предизвика мал тумор на мојот нос, кој за среќа беше успешно отстранет, вели оваа прекрасна дама.

Каролин не се двоуми да го покаже своето витко тело во тесна, провокативна облека, а често се фотографира во бикини. Често слуша коментари дека се невкусни и несоодветни за нејзината возраст, но вели дека не се грижи за нив и дека само сака да ужива во животот во потполност.

– Advertisement –


POPULAR CATEGORIES

Must Read

- Advertisement -
Google search engine