>Како легенда во регионот на Делчево, постои приказна за една баба која доживеала 103 години, без да се разболи и да не стапнела во лекарска ординација. Наместо лекови, по потреба, постарата жена се лечеше со магична тревкаста ракија.

Кога дојде зимата, бабата само малку си ја загреа собата и во кревет легнува да спие меѓу две ќебиња, но претходно секоја вечер испива 30-50 грама од чудотворниот пијалок. Будејќи се наутро, испива уште една чаша половина час пред појадокот. И така таа доживела длабока старост. Нејзиниот еликсир лекува грип, настинка, кашлица, треска, стомачни тегоби, аритмија, чиреви, главоболки, болки во грлото, проблеми со срцето и друго. Може да се користи и надворешно за подмачкување на болните точки на телото.

Ракија од билки секој може да ја подготви дома. Во рецептот се користат точно 40 лековити билки, под услов да се стават во растворот од алкохол токму во времето кога цветаат или во сезоната кога се берат и се најлековити. Така имплементацијата започнува напролет и продолжува до поставувањето на последната билка.

– Advertisement –


Од сите овие тревки се зема само една шепа (колку што може да се чува во грст) и се става во тегла од 3 литри, во која однапред се прелива 1,5 литар домашна ракија – средно јака. Од време на време неговата содржина треба да се меша со дрвена лажица. А еве го списокот на лековити растенија кои се дел од овој рецепт: глуварче (цвет, лисја и стебла), нане (како што цвета), кантарион (цвет), млади лозови лисја, капина (млади листови), коприва лисја и семиња), копар (лисја и цветови), кокиче (лисја, стебла, цвеќиња), крокус (цвеќиња), пелин (скроти, 3 стебленца од 1 распон), лешници (лисја), црна рибизла / рибизла (лисја), магдонос (лист, цвет), пита со сончоглед (2 помали цветни колачи), диљанка (лист, цвет и корен), мелем (лист, цвет), девесил (лист), рен (лист, корен), нане ),Американски јусам / нане (лист), слезово (цвет), сина жолчка (цвет), дренка (лист), невен (цвет), трн (цвет), трн (цвет), смоква (лист), равнец (цвет), мурсал чај (лист), стебленце и цвет), индрише (лист), подбел (лист), јагода (лист), цреша (лист), дуња (лист), орев (лист), костен (лист), босилек (лист и цвет ), листови од гераниум), мачкино стапало (стебленце) и бршлен (гранчиња, лисја).

Откако во ракијата ќе се додаде и последната билка, смесата многу добро се меша и се остава да отстои 20 дена. По овој период, содржината на теглата повторно се промешува и се филтрира, рачно стискајќи ја растителната маса многу добро до последната капка. Одделениот екстракт од билки се истура во стаклени шишиња и цврсто се затвора. Конзумирајте по 1 лажица 3 пати на ден внатрешно. Надворешно се нанесува со мачкање со ракија на болните места.