Во средината на зимата, салата од зеленчук е најпријатна.

Потребно:

 • 1 кг свежа зелка
 • 1 кг млади зелени краставици
 • 1 кг зелени пиперки
 • 2 кисели јаболка
 • 1/2 кг, зелени домати
 • 1/2 кг моркови
 • 100 гр сол
 • 100 гр шеќер
 • 500 мл. алкохолен оцет
 • 1,5 литри вода
 • бибер во зрно
 • кеса сенф
 • лист од целер

Подготовка:
Измијте го целиот зеленчук и исечете го на прстени, а зелката на тенки парчиња.
Бланширајте го морковот малку (околу 5 минути), изладете го и исечете го на кругови. Додадете пипер сенф лист целер. Истурете вода, додадете оцет, сол и шеќер и добро измешајте.

– Advertisement –


Прелијте со салата и добро измешајте. Покријте и промешајте на секои 2-3 часа. Оставете преку ноќ и следното утро истурете во тегли.